paylaş :

Dukan diyeti; sağlıklı ve hızlı kilo vermenin yolu!

13 yorum

Dukan diyeti; sağlıklı ve hızlı kilo vermenin yolu!

Başarı hikâyeleriyle efsaneleşen Dukan diyeti nedir ve ne değildir, gelin birlikte öğrenelim!

Dukan diyeti; sağlıklı ve hızlı kilo vermenin yolu!Yaz geliyor ve hepimizi bir telaş sardı; incecik yazlık kıyafetlerin, mayo ve bikinilerin içerisinde daha güzel görünmek!

İster kilo verme konusunda yolumuz çok uzun olsun isterseniz sadece 3-5 kg fazlamız olsun hepimiz çok uzun bir sürece yaymadan hızlı, pratik ama sağlıklı bir şekilde kilo verebilmenin derdindeyiz.

Benim Dukan diyetiyle tanışmam çok sevdiğim Özlem diye bir akrabam sayesinde tesadüfen oldu. Kendisi bu diyete başladığını ve çok mantıklı bulduğunu söyleyip Dr. Pierre Dukan’ın web adresini benimle paylaşmıştı.

Sitede kolaylıkla yapılan yaş, beslenme düzeni, yaşam boyu kilo süreci, kemik yapısı ve diyet geçmişinizden sizi analiz eden ve olmanız gereken sağlıklı kiloyu hesaplayan faydalı bir test bulunuyor. Test çözmeyi oldum olası eğlenceli bulduğumdan hemen siteye girip soruları yanıtlamaya başladım ve testi çözdüm.

Test sonucunda karşınıza hem olmanız gereken sağlıklı kilo miktarı çıkıyor hem de eğer kilo fazlanız mevcutsa Dukan diyeti uygulayarak ne kadar zamanda hangi aşamalarda bu kilodan kurtulabileceğinize dair bir çizelge.

Grafikler de içeren bu motive edici çizelgenin en pozitif yönü, size tarih vermesi. Kaybetmeniz gereken kilo miktarına göre size özel bir zayıflama çizelgeniz oluyor ve tarihlerle belirlenen bu düzen, diyete uymanızı ve motivasyonunuzu kaybetmemenizi sağlıyor; hele ki saat gibi dosdoğru işlediğini fark ettiğiniz andan itibaren! Sizinle sitenin adresini paylaşayım hemen: http://www.dukandiet.co.uk/

Dukan diyeti; sağlıklı ve hızlı kilo vermenin yolu!Gelelim Dukan diyetinin kendisine! Diyet 4 aşamadan oluşuyor; atak, seyir, güçlendirme ve tam koruma!

Sitede çözdüğünüz test, kişiye özel olarak diyet aşamalarınızın kaç gün sürmesi gerektiğini ve bu süreçlerin her birinin sonunda kaç kg kaybetmiş olacağınızı öngören bilgileri de sizinle paylaşıyor.

Protein ağırlıklı bir diyet olan Dukan’ın atak aşamasında sadece protein ile besleniyorsunuz. Atak aşaması verilmesi gereken kilo miktarına göre değişmekle birlikte genellikle 2 – 10 gün arası sürüyor. Sadece protein derken ne kastediyoruz peki?

Yağsız kırmızı et, tavuk eti, tüm balık türleri, light olmak koşuluyla tüm süt ürünleri yani peynir, yoğurt, süt, kefir, süttozu, yumurta gibi yiyecekler saf proteinle beslenmeniz gereken atak döneminde yiyebilecekleriniz arasında yer alıyor. Üstelik de bu yiyecekleri istediğiniz gibi günün her saatinde sınırsızca yiyebiliyorsunuz!

Bu diyetin olayı bu, ya hep ya hiç mantığı! Yiyebileceğiniz besin grupları size veriliyor ve siz bunları özgürce tüketebiliyorsunuz, böylelikle kendinizi diyet cenderesinde hissetmiyorsunuz! Ama yasak yiyecekler kesinlikle yok, o konuda irade şart!

Bunlara ek olarak her gün bir buçuk yemek kaşığı yulaf kepeği yemeniz gerekiyor. Yulaf kepeği bağırsaklarınızı çalıştırmaya yarayan ve mümkün olan en az karbonhidrat içeren bir madde o yüzden bir muadilini değil sadece ve sadece yulaf kepeği kullanmalısınız!

Dukan diyeti; sağlıklı ve hızlı kilo vermenin yolu!Atak döneminde çok ağır spor yapmaktan kaçınmanız, ancak günde 20 dakika yürümeniz şart. Bir de tabii günde 2 litre su içmeniz!

Su içmenin bu diyetteki rolü çok önemli, çünkü kısa bir süre olsa da sadece proteinle beslenmenin sonucu vücutta birikebilecek ürik asit miktarının engellenmesini sağlıyor. Yani su içmeden Dukan diyeti yapmamanız gerekiyor. Yeterli miktarda su içtiğinizde ise diyetin kesinlikle bir yan etkisi bulunmuyor.

Dr. Pierre Dukan bu gibi sağlıkla ilgili ayrıntıları Dukan Diyeti adlı kitabında tek tek ele alıp anlatıyor. Kitabı okuduktan sonra diyete başladığınızda aklınızda hiçbir soru işareti kalmıyor, neyi neden ve niçin yaptığınızı bilimsel olarak da anlamış oluyorsunuz.

Böylelikle içiniz rahat ediyor ve sürece olan güven ve inancınız artıyor. Bu nedenle diyete başlamadan önce kesinlikle Dr. Pierre Dukan tarafından yazılmış olan Dukan Diyeti kitabını alıp okumalısınız, artık hemen her kitapçıda bulunabiliyor.

Atak devresinde hızlı bir kilo verme süreci yaşıyorsunuz yine kişiye özel olarak değişmekle birlikte genelde bu miktar 2 – 5 kg arası oluyor. Ben 3 kg vermiştim atak dönemimde. Şu an seyir evremdeyim, diyete başlayalı bir ay oldu ve 5 kg verdim bile! Yola devam! :)

İkinci evre olan seyir dönemi süresince, bir gün saf protein diğer gün ise sebze+ protein içeren yiyeceklerle besleniyorsunuz. Tabii yine her gün 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği şart! İşin içine sebzeleri almak hayatınızda büyük bir motivasyona ve rahatlamaya neden oluyor. İnanın her yiyeceğin kıymetini anlıyorsunuz.

Daha önce hiç sebze meraklısı biri değildim. Ama hani derler ya “Allah kulunu sevindireceği zaman önce eşeğini kaybettirir, sonra buldururmuş” diye… İşte burada da öyle oluyor. Önce sadece proteinli şeyler yemeye başlayınca sebzelerin güzelliğinin farkına varıyorsunuz ve diyetin ikinci dönemine keyifli bir şekilde başlıyorsunuz. Seyir evresinde de yürüyüş ve günde en az 2 litre su şart!

Dukan diyeti; sağlıklı ve hızlı kilo vermenin yolu!Seyir evresinin ne kadar süre uygulanacağı ve bu süre sonucunda ne kadar kilo vermiş olacağınız en başta çözülen test sonucunda size verilmiş oluyor. Bu dönem sonunda kaybetmeniz gereken tüm fazla kilolardan kurtulmuş oluyorsunuz.

Kafanızda orantılamanız için hemen söyleyeyim 20 kg fazlası olan bir kişi için bu süreç 4 ay gibi. Nasıl etkileyici değil mi? Tarih belli olunca sık dişini deyip kendinize diyeti uygulamanız kolaylaşıyor ve her sürecin sonunda taahhüt edilen kilo miktarını verdiğinizi gördükçe de daha da bir motive oluyorsunuz.

Fazla kilolarınızla işiniz bittiğinde, diyetin 3. aşaması olan güçlendirme dönemine giriyorsunuz. Burada amaç, vücudunuzu yeni sahip olduğunuz sağlıklı kilo miktarınıza adapte etmek ve kiloları geri almamak! Dukan diyetinin cilvelerinden biri de bu! Sizi kilo verdirip sonra da yalnız bırakmıyor. Diyor ki; bu zayıf hâline vücudunu alıştır yoksa her verdiğin kiloyu kısa zamanda geri alırsın.

Bu dönemde yine saf protein ve sebzelerden oluşan yiyeceklerimiz ve yulaf kepeğimiz hâlâ geçerli besinler. Ancak artık bunların yanında günde 1 porsiyon meyve, haftada 200 gr’ı geçmeyecek şekilde 2 kez hamur işleri ve en önemlisi de haftada 2 kez ödül yemeği tüketmek için hak kazanmış bulunuyoruz. Yürüyüş ve 2 litre su yine şart!

Ödül yemeklerinin püf noktası ise 2 öğünü de ardı ardına tüketmemek. Yani bir ödül yemeğinizi pazartesi akşamına diğerini ise perşembe günü öğlen vakti için planlayabilirsiniz!

Dukan diyeti; sağlıklı ve hızlı kilo vermenin yolu!Diyetin ilk iki aşaması için yasak olan alkol, çikolata ve pasta gibi ürünleri de bu evrede sınırlı olmak koşuluyla tüketebiliyoruz.

Ancak en önemli nokta haftada 1 gün sadece ve sadece saf protein günü olmalı. Bu gün her hafta aynı gün olmalı ve bu günde diyetin 1. atak aşamasında olduğu gibi sadece et ürünleri ve light süt ürünleri ile beslenmeliyiz.

Güçlendirme dönemi verilen her kg başına 10 gün sürüyor. Yani diyelim ki 10 kg verdiniz, buna göre güçlendirme evrenizin de 100 gün sürmesi gerekiyor. Bu süreci de tamamladığınızda, artık vücudunuz yeni kilonuza alışmış oluyor, yani kiloları geri alma korkunuz olmasın!

Sihirli Dukan diyetinin son aşaması ise tam koruma dönemi. Bu dönem ömrünüz boyunca sürüyor. Yapılması gerekenler şunlar; ömrünüzün sonuna kadar haftada 1 gün ve tercihen aynı gün saf protein günü yapmak, spor yapmaya ya da günde en azından 20-30 dakika yürümeye dikkat etmek ve her gün 2 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketmek!

Dukan diyeti; sağlıklı ve hızlı kilo vermenin yolu!İşte bu kadar basit! Arada yemeği çok abarttığınız veya kilonuzun değişmeye başladığını hissettiğiniz dönemler olursa hemen kısa bir atak dönemi yaparak önleminizi alabiliyorsunuz.

Dukan diyetinin en önemli özelliği sizi serbest bırakması, sağlıklı ve hızlı kilo vermeye yönelik olarak bilimsel bir çerçevede belirlenmiş besin gruplarından özgürce ve istediğiniz vakitte yiyebilmeniz. Ayrıca çoğumuzun korkusu, kilo verdikten sonra bunları er ya da geç geri almak!

Bu diyet hızlı ve pratik bir biçimde kilo vermenizi sağladıktan sonra sizi yalnız bırakmıyor ve harika bir destekleme programı sunuyor. Ayrıca selülitleri de yok etme özelliğine sahip! Dr. Pierre Dukan, sağlıklı kilo verme yolculuğunun her aşamasında yanınızda oluyor. Kitabında aklınıza takılabilecek bilmeniz gereken her şeyi size güven verici bir dille açıklıyor.

Dukan diyeti, sağlıklı insanlar için geçerli bir kilo verme yöntemi. Çeşitli kronik hastalıkları olanların ve emzirenlerin doktorlarına danışıp gerekli testleri yaptırarak bu diyetten yararlanmaları öneriliyor.

Benim polikistik over hastalığım vardı arkadaşlar, regl olamıyordum ve sürekli kilo alıyordum. Polikistik over’den İbrahim Saraçoğlu’nun soğan suyu formülüyle kurtuldum Allah’a şükürler olsun! On beş senedir bu rahatsızlığı çekip doktor doktor dolaşmış, nice tedaviler denemiş ve sonuç alamamışken, soğan suyu kürü sayesinde dört aydır tıkır tıkır regl oluyorum! Biri bana bunun böyle olacağını dese inanmaz, palavra derdim ama mucize gibi! Bunu da bir başka yazımda mutlaka anlatacağım, soğan suyunun gücü sihir gibi!

Ardından sıra bu hastalık yüzünden yıllar boyunca aldığımda kilolara gelmişti. Dukan diyetiyle bunu da hallediyorum! Darısı tüm sağlıklı kilo vermek isteyenlerin başına!!

Eğer Dukan diyeti ile ilgili daha fazla şey merak ediyorsanız, diyet esnasında kullandığım yemek tariflerini merak ediyorsanız lütfen yorum yazın. Yorumlar çok olursa sizler için Dukan diyetine özel bir yazı daha yazabilirim!

Meltem Şafak

Anadolu Üniversitesi Reklamcılık & Halkla İlişkiler mezunu, evli ve 2 kedi annesi bir editörüm:) Kozmetik, moda ve alışveriş tutkunuyum! Meraklı bir Koç burcu olarak gündemi takip etmek ve en ilginç ipuçlarını bulup paylaşmak benim için bir hobi. Eğlenceli ve aa aa! dedirten şeyler okumak için beni takip edin!

 1. Gercekten cok faydali olmus, uzun zamandir kitabi okumayan arkadaslarim bu diyet nedir, nasildir diye soruyordu, artik sayfaniza göz atmalarini söyleyecegim :)

 2. Ayşegül Yazman :

  Eşim Karatay diyeti yapıyordu ve Dukan diyetini de ona benzettim biraz. Tabii ki buradaki evreler çok dikkat çekici.

  Kitabı Hepsiburada’dan 13 TL’ye ücretsiz kargo ile aldım. Diğer yerlerde 20 TL. Kötü bir gün olsa da yarın, yani Pazartesi bu diyete başlayacağım :)

  Bu arada harika bir paylaşım olmuş Meltem Hanım, verdiğim her kiloda sizi anacağım :)

 3. Meltem Şafak :

  Badem ve Ayşegül, çok teşekkür ederim güzel yorumlarınız için. Diyeti aynen uygulayıp kaçamak yapmazsanız çok çarpıcı sonuçlar elde edeceksiniz ben bugün baktım 6. kilomu vermişim :)))) darısı başınıza!

 4. Aslıhan Aydın :

  Dukan Diyeti’nin özetini gömek beni pek mes’ud etti =)) de uygulayabilecek miyim bakalım? Bu diyetle kilo verirsem bu başlık altında verdiğim kiloları sizinle paylaşacağım Meltem Hanım =)

 5. Meltem Şafak :

  Aslıhan başla başla, bak 3 hafta bitti bugün tartıldım 7 kg vermişim hem de hiç sporsuz bi türlü fırsatım olmadı spor yapmaya ama kimbilir yapsam daha da çok verecektim belki de, ben de burdan spora başlamaya söz veriyorum! :)

 6. ben de anne olmak ıstıyorum 5 6 ay sonra buyuzden kılo wermek ıstyrm kı daha saglıklı we zayıf bı gebelık gecıreyım ıns ıse yarar bız de esımle baslayacagız . ıns ıse yarar :)

 7. elif saçlı :

  iki ay sonra düğünüm olacak ve acil 8-10 kilo vermem gerek
  yazdınız siteye girdim ama yabancı dilde yazıyor ve acil
  anlaşılmıyor

 8. lutfen yaptıgınız yemeklerınde ayrıntılı bı acıklamasını yapın bu cok onemlı

 9. Merhaba,
  Ben 6 günlük atak evresini dün bitirdim. 3,8 kg verdim. Ben yalnız yaşayan bir erkeğim. Sebze yemekleri yapmayı falan pek bilmiyorum. Sadece salata yapabilirim. Tavuk ve dana-sığır etini de çok seviyorum. Bundan sonrasında da et yiyerek devam etsem nasıl olur acaba? Bir sakıncası var mıdır? Veya haftanın 5-6 gününde sadece protein tüketip 1 gün sebze+protein de olabilir.
  Teşekkürler.

 10. diyet yapmak bazen çok sıkıyor şöyle kolay yoldan forma girmenin yollarını araştırdım da bir sürü uygulama ile karşılaştım :/ ama yeni nesil lpg diye bir uygulama çıkmış her güzellik merkezinde de maalesef yok :/ denemek istiyorum, hem zayıflatıp hem de bölgesel incelmede çok etkiliymiş, ünlülerden kullananlarda epey var.

  • Mehtap Beril :

   evet ben de duydum. yeni nesil LPG çok yararlı olmuş deneyenlerde. Sıkılaştırıyormuş özellikle.

 11. Fahriye onu bende duydum tüm ünlüler öyle zayıflıyormuş. Yoksa bir anda o kadar çabuk zayıflamalarına imkan yok bence :)
  Yeni nesil LPG’yi diyetisyenlerde tavsiye ediyormuş. Bende bölgesel kilo sorunu var. Kullanmayı düşünüyorum, uygun bir güzellik merkezi bulursam.

 12. çabuk kilo :

  merhaba ben de dukan diyetine başlayalı iki gün oldu henüz bir kilo kaybım olmadı fakat yanlışlıkla 4 adet dut yedim acaba bir sakıncası olur mu kitap yok elimde eğer bilgilendirebilirseniz sevinirim.

Yorum yazın